تفریجان، در برزخ

«ورکانه» روستای زیبایی است که در ضلع جنوب شرقی تفریجان قراردارد و زادگاه پرفسور موسیوند، مخترع قلب مصنوعی در جهان است. آن چه که این روستا را در سال­های اخیر بر سرزبان­ها انداخته است، علاوه بر انتساب دکتر موسیوند به آن، معماری دلنشین و خانه­های سنگی زیبایی است که بسیاری از مسافران، مقهور زیبایی­های آن شده و از وقتی که برای بازدید از آن صرف کرده­اند، اظهار رضایت می­کنند و بنده نیز بارها از این روستا دیدن کرده­ و از قدم زدن در کوچه­های آن لذت برده­ام و به علاوه، حسرت خورده­ام که چرا تفریجان ما که قدمتش از ورکانه بسیار بیشتر است، بافت سنتی­اش را به آسانی از دست داد؟!بدون شک مسجد، حمام، کوچه­های سنگ­فرش و خاکی، حوضچه­های آب آشامیدنی و خانه­هایی خشتی با دیوارهای پهن و حیاط­­های بزرگ و درهای چوبی و تاق­هایی ضربی و به سبک معماری هفتصد سال پیش و آثاری از دوران­های قدیمی­تر که قربانی ناآگاهی و بی مسئولیتی ما شدند؛ اگر می­ماندند، بیشتر از خانه­های سنگی روستای ورکانه می­توانستند چشم­نواز مسافران و میهمانان باشند. بر مبنای همین دغدغه بود که یکی- دو سال گذشته که دلِ خوشی داشتم، به کوچه­های تفریجان سرک کشیدم و از تمامی آثار به جای مانده از آن بافت خاطره­انگیز بر باد فنا رفته، عکس­هایی تهیه کردم و در این وبلاگ قراردادم که می­توانید آن را در بخش آرشیو ماه­ها و سال­های گذشته­ی وبلاگ مشاهده کنید.

اما آن چه که موجب شد در این دل ناخوشی و بی انگیزگی، باردیگر قلم بردست بردارم و این چندخط را بنگارم، مطلبی بود که در خبرگزاری مهر درباره­ی روستای ورکانه دیدم و باردیگر به حال بافت قدیمی روستای خودمان حسرت خوردم. افسوس که دیگر همه چیز از دست رفته و تفریجان و تفریجانی­ها هم بافت سنتی و سبک زندگی قدیمی خود را از دست دادند و هم به مزایا و امکانات و رفاه زندگی مدرن، آن چنان که باید دست نیافتند و بدین ترتیب از آن جا رانده و از اینجا مانده شدند؛ برزخی که جز بلاتکلیفی و سردرگمی و عقب ماندگی سودی برای تفریجان و تفریجانی­ها ندارد. افسوس، افسوس، افسوس!

البته از این که بافت سنتی روستای ورکانه حفظ شده و مورد توجه مسئولان و مردم قرارگرفته است، خوشحالم و امیدوارم که اهالی روستا قدر آن را بدانند!

خبر مربوط به روستای ورکانه در زیر آمده است:

http://www.mehrnews.com/news/2882261/ورکانه-زیباترین-روستای-رنسانسی-ایران-بناهایی-سنگی-به-قدمت-۴۰۰سال

/ 0 نظر / 78 بازدید